ענבר טור שלום: “מהי זכות העיון במשפט המנהלי?”

האזרח נתקל במהלך חייו בהחלטות רבות אשר מתקבלות על ידי גופים מנהליים למיניהם (רשויות השלטון, גופי הממשלה, עיריות ורשויות מקומיות, שב”ס, קופ”ח וכל גוף שהוקם מכוח חוק), החלטות אשר משפיעות על האזרח בכל מיני דרכים שונות. לפי עו”ד ענבר טור שלום, היועצת המשפטית של נמל אשדוד, כחלק מזכויות נוספות שקמו לאזרחים אשר נפגעו בצורה כזו או אחרת מהחלטה של גוף מנהלי, נוצרה בפסיקה “זכות העיון”, הקובעת כי יש לאפשר לאזרח לעיין בהחלטות הרשות לשם הגנה על אינטרסים אישיים שלו.

מדובר בנגזרת של זכות הטיעון, זכות טבעית ורחבה במשפט המנהלי, שהיא הזכות של אזרח לטעון כנגד החלטה מנהלית כאשר הוא נפגע ממנה: לעתים, כדי לטעון כנגד ההחלטה, על האזרח להיעזר בחומרים  ובמידע המצויים גוף המנהלי לצורך השלמת הטיעון, ולכן קמה זכותו של האזרח לעיין בחומרים.

זכות העיון התרחבה בפסיקה ובחקיקה

לפי עו”ד ענבר טור שלום, בהתאם להתפתחותה של זכות העיון, ולמען אותו צורך של אזרחים לעיין במידע רלוונטי לחייהם כאשר זה מתאפשר (כלומר כאשר החומר אינו סודי מסיבות כאלו ואחרות), נדרשות רשויות מנהליות לפרסם החלטות פנימיות כדי ליידע את מי שצפוי להיות מושפע מהן. זכות העיון ניתנת לאזרח על מנת שיוכל לפנות לרשות, ולאחר מכן במידת האפשרות לערכאות משפטיות בבקשה לבטל או לתקן החלטה הפוגעת בזכויותיו.

לאורך השנים התפתחה והורחבה זכות העיון, וכיום היא חלה לא רק על אזרח שיש לו עניין אישי בהחלטה, אלא בצורה רחבה יותר, מתוך תפיסה כי המידע על הנעשה ברשויות המדינה שייך לציבור כולו, וחשיפתו משרתת היטב את הדמוקרטיה, לצורך קידום השיח הציבורי והביקורת על רשויות השלטון. תפיסה זו הובילה לחקיקת חוק חופש המידע, המאפשר זכות עיון רחבה מאוד בכפוף למספר חריגים המפורטים בחוק, כאשר במהלך השנים בתי המשפט מפרשים חריגים אלו בצמצום רב ונוטים לאפשר חשיפת מידע רחבה מאוד.

לפי עורכת הדין ענבר טור שלום, עצם התפתחותה של זכות העיון, וחקיקתו של חוק חופש המידע, מסמנים היפוך חזקה ביחס להחלטות המנהל, לעבר מנהל שקוף יותר כלפי האזרחים: ממצב שהסודיות היא הכלל, והעיון הוא החריג, למצב שבו העיון בהחלטה המנהלית הוא הכלל, והסודיות היא החריג. המשמעות של כך היא הגברת הביקורת של האזרחים כלפי הרשויות המנהליות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *